Zadbane stopy

Masaż stóp. Spraw sobie odrobinę przyjemności

W dzisiejszych czasach tempo życia przyspiesza znacząco. Wiele rzeczy trzeba wykonać w krótkim czasie. Często także robimy kilka czynności naraz. W tej sytuacji człowiek jest znacznie bardziej narażony na pojawienie się zdenerwowania i stresu, które powodują napięcia mięśni, puchnięcie nóg i rąk. Pojawi się ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co zrobić w takim wypadku? Oczywiście najlepiej byłoby w ogóle unikać sytuacji, które go powodują.

Jest to jednak w większości sytuacji niemożliwe. Często musiałoby wiązać się ze zmianą nie tylko trybu życia, ale często też zmiany pracy, miejsca zamieszkania a nawet może zmiany lub zerwania niektórych relacji, które wywołują stres. Jednak jak zmieszać objawy stresu, który już się pojawił?

 

Profesjonalne masaże

Warto zapisać się do masażysty – prywatnie w ośrodku spa lub w ośrodku zdrowia. Coraz więcej miejsc wypoczynku (hotele, pensjonaty itp.) zatrudnia lub współpracuje z fizjoterapeutami. Rodzaj, forma oraz czas stosowania powinny być dostosowane do potrzeby osoby oraz jej stanu zdrowia.

Masaż klasyczny całego ciała lub tylko bolącego odcinka (okolicy kręgosłupa, karku, ramion, nóg) jest polecany dla osób, które dużo pracują i są narażone na stres. W celu zapobieżenia wystąpienia problemów można zastosować masaż profilaktyczny. Dobre efekty przynoszą także masaże bańką chińską. Wszelkie formy takich zabiegów poprawiają krążenie krwi, która jest bardziej natleniona i lepiej odżywia komórki ciała. Dla rozluźnienia oraz poprawy ogólnego funkcjonowania organizmu dobrym rozwiązaniem są także masaże stóp. Stosowane raz w miesiącu dają zauważalną różnicę w samopoczuciu. Relaks, przyjemne doznania oraz radość, która wraca po ustąpieniu dolegliwości jest wyraźnie większa już po kilku zabiegach.Alternatywa dla masaży klasycznych – masażer do stóp

Doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą skorzystać z masażu manualnego, bo się wstydzą rozebrać przed obca osobą, są w trudniejszej sytuacji materialnej lub mają dolegliwości współwystępujące, które uniemożliwiają masaż profesjonalny, są rożnego rodzaju masażery do stóp, które można stosować w warunkach domowych. Dostępne są również fotele, maty lub łóżka masujące.

Masażery do stóp są świetną formą, ponieważ przez receptory znajdujące się u podstawy nóg aktywowane zostaje całe ciało. Wyglądają niepozornie – zwykle to pojedynczy lub kilka wałków lub połączonych kuleczek z wypustkami, wykonane z drewna (najczęściej bambusowego). Masaż odbywa się poprzez toczenia wałka nogami po podłożu. Wypustki uciskają receptory, przynoszą ulgę i odprężając zmęczone ciało. Masażera do stóp można używać siedząc np. podczas oglądania telewizji czy czytania książki.

 

Hydromasażery – jacuzzi dla stóp

Bardziej nowoczesną formą są hydromasażery. Zwykle są to dwie rynienki, w które wkłada się stopy, a od podstawy umieszczone są kuleczki lub podłużne wałeczki, które po podłączeniu do prądu i uruchomieniu odpowiedniego programu (do wyboru jest zwykle 2-4 opcji nasilenia) powodują efekt jak w jacuzzi. Ulga i zniesienie ciężkości nóg są odczuwalne niemal natychmiast. Dobre efekty przynosi częste stosowanie masażera przez kilkanaście minut (nie dłużej niż 20). Efekty stosowania można dostrzec już po kilku użyciach.

Wybór rodzaju zależy od częstotliwości stosowania oraz indywidualnych oczekiwań. Warto wypróbować różne rodzaje masażerów, by dobrać właściwy dla siebie. Cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za masażer klasyczny oraz kilkaset do nawet kilku tysięcy złotych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *