Zadbane stopy

Sposoby na pękające pięty

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, co w równym stopniu medyczny. Dlatego ważne jest leczenie zmian oraz odpowiednia pielęgnacja mająca na celu zapobieganiu pękaniu pięt w przyszłości.

Przyczyny pękania pięt

Bezpośrednią przyczyną popękanych pięt jest przede wszystkim rogowacenie naskórka, przez co powstają szczeliny sięgające do skóry właściwej. Nadmierne rogowacenie skóry przyczynia się do jej pękania, co jest powodem bólu l i dyskomfortu przy chodzeniu. Pęknięcia mogą być na tyle głębokie, że krwawią, stanowiąc otwartą bramę dla wszelkich drobnoustrojów.

Do innych przyczyn zgrubiałych, popękanych pięt zalicza się również chodzenie boso i w źle dobranym obuwiu, a także nieodpowiednia higiena stóp.
Również czynniki chorobotwórcze wpływają na stan skóry na piętach. Do najczęstszych należy awitaminoza (zwłaszcza brak żelaza), a także otyłość, cukrzyca, łuszczyca i niedoczynność tarczycy.

Pękanie pięt, czy należy to bagatelizować?

Pęknięta skóra pięt to rana i ryzyko zakażenia. Przez powstałe szczeliny mogą przedostać się bakterie, a także wirusy powodując stan zapalny, a w konsekwencji poważniejsze problemy zdrowotne (a w drastycznych przypadkach zakażenia może być konieczna nawet amputacja!).

Nadmierne rogowacenie skóry pięt to oznaka, że coś jest nie tak i trzeba temu zapobiec jak najszybciej.

Sposób na pękające pięty

Jeżeli dotknął nas problem zrogowaciałych i pękających pięt, wówczas trzeba pomyśleć o natychmiastowym rozwiązaniu tego problemu. Jeżeli przyczyna leży w istniejących stanach chorobowych, to powinniśmy zacząć od wizyty lekarskiej i od znalezienia, a także zlikwidowania przyczyny wywołującej problem.

Po zlikwidowaniu przyczyny warto zająć się poprawieniem kondycji skóry pięt. Można to zrobić w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym. Kosmetyczka może wykonać w sposób profesjonalny pedikiur, a następnie nałożyć maskę parafinową, która zmiękczy i głęboko nawilży skórę stóp. Można też poddać się zabiegowi przy użyciu frezarki diamentowej, która likwiduje bruzdy podczas przesuwania jej wzdłuż szczelin. Całkowitą likwidację zmian uzyskuje się już po kilku wizytach w gabinecie. Po zabiegu każdorazowo nakłada się na stopy maść leczniczą, na co najmniej pół godziny. Zabieg taki powtarza się, co dwa tygodnie, do czasu całkowitego wyleczenia skóry.

Krem na pękające pięty


Domowe sposoby leczenia suchych pięt

Domowe sposoby, również mogą być skutecznym lekarstwem w przypadku pękających pięt. Jednak wtedy warto pamiętać o systematyczności, gdyż tylko ona daje gwarancję samodzielnego uporania się z problemem.

Pierwszym i podstawowym etapem jest codzienne mycie stóp, oraz namoczenie ich przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym w wodzie z dodatkiem soli. Spowoduje to zmiękczenie naskórka, dzięki czemu zabiegi będą łatwiejsze do wykonania, a preparaty będą się lepiej wchłaniały. Do wody, w której będziemy moczyć stopy można dodać solę Wonicką, Bocheńska lub z Morza Martwego, oliwę oraz zioła (pojedynczo lub łącznie).Pięta

Najlepiej do moczenia nadają się napary z siemienia lnianego, rumianku lub kozieradki. W przypadku siemienia lnianego lub ziół zalewamy je wrzątkiem i moczymy w nim stopy, po wcześniejszym przestudzeniu.

Po wymoczeniu stóp przychodzi moment na zlikwidowanie nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Stóp po moczeniu nie wyciera się, ani nie spłukuje, a do ścierania używa się tarek lub pumeksu, albo peelingów chemicznych.

Następnie trzeba zastosować na stopy specjalną maskę pielęgnacyjną, wykazująca działanie odżywcze, łagodzące, nawilżające oraz ochronne. W skład takiej maski wchodzą masło Shea, gliceryna, parafina, olej jojoba, wosk pszczeli, łagodząca alantoina lub pantenol, wyciągi z ziół oraz witaminy, głównie A i E. Po peelingu pomocna będzie maść na popękane pięty, silnie działające kremy nawilżające oraz maści antyseptyczne.

Zapobieganie pękaniu pięt

Pękającą skórę na piętach można wyleczyć, ale jest to proces długotrwały. Dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu problemu poprzez codzienną pielęgnację stóp, która powinna obejmować moczenie stóp, ścieranie zrogowaciałego naskórka oraz wklepywanie kremów i innych preparatów pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest to, aby mieć odpowiednią maść na pękające pięty bogatą w witaminy.. Krem należy stosować regularnie, by odpowiednio nawilżyć i odżywić skórę. Zdrowa i zadbana nie będzie pękać, co nie tylko ma walory zdrowotne, ale i estetyczne.

Należy też pamiętać o odpowiednim obuwiu, dopasowanym do pory roku i panujących warunków. Tylko wtedy stopy odwdzięczą się nam, nie tylko ładnym wyglądem, ale i dobrą kondycją.

Maść na pękające pięty

[nokaut-offers-box url=’/kremy-do-stop/–najpopularniejsze.html/’ limit=’12’ template=’boxes’]

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *