Szczoteczki elektryczne i soniczne. Jak zachwycić uśmiechem?

No Comments
uśmiechnięta kobieta

Mycie zębów powinno być czymś normalnym. Zawsze po każdym posiłku, zaczynać od śniadania. Ale nawet, jeżeli ktoś robi to regularnie, pielęgnacji może pójść na marne, jeżeli szczoteczka jest zła (np. jest w złym stanie).

Nieskazitelny uśmiech to marzenie wielu z nas. Regularne szczotkowanie zębów nie tylko ma zapobiec próchnicy, ale też przybliżyć do olśniewającego uśmiechu.  Ale dlaczego mycie zębów jest aż tak ważne?

Powody, dla którym myjemy zęby

Jeden  mitów dotyczący mycia zębów, mówi, że powinno się to robić dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W rzeczywistości należy szczotkować żeby po każdym posiłku, nawet tym najmniejszym. Jeżeli jest to niemożliwe, należy sięgnąć po gumę do żucia.

Szczotkowanie zębów to tak naprawdę usuwanie płytki nazębnej, która zbiera się na nich w dzień i w nocy. Czy wiesz, że po całym dnia bez szczotkowania zębów, płyta zmienia się w kamień, który możliwy jest do usunięcia tylko w gabinecie stomatologicznym?

 

Żaden z produktów spożytych w ciągu dnia nie jest obojętny dla uzębienia. Mięso, warzywa, owoce, nabiał – to wszystko ma duży wpływ na stan zębów. Resztki jedzenie pozostają w szczelinach między zębowych, dlatego nawet, jeżeli są nie widocznie to wcale nie oznacza, że nic tam nie ma. Dzięki regularnemu myciu zębów można pobyć się resztek jedzenia, zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia a także zapobiec próchnicy.

 

Jak szczotkować zęby

Mycie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty. Po przepłukaniu jamy gębowej, mycie powinno zaczynać się od górnych zębów, od strony zewnętrznej. Następnie dolne zęby, po stronie zewnętrznej. teraz ponownie górne zęby, ale po stronie wewnętrznej, a potem żeby dolne. Na końcu należy wyszczotkować zęby żujące. Na każda partię należy przeznaczyć ok 30 sekund.

 

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne pozwalają na znacznie precyzyjniejszy wymycie zębów, niż tradycyjne szczoteczki. Dlatego też ciągle można odnotować wzrost sprzedaży tych urządzeń.

Czym sugerować się przy ich wyborze?

Najważniejszym parametrem przy wyborze szczoteczki elektrycznej jest ilość ruchów. 1000 obrotów na minutę dla szczoteczki elektrycznej to zdecydowanie za mało. Najlepsze modele osiągają nawet 10 tysięcy obrotów na minutę! 2000 obroty na minutę to minimalna prędkość. Im wyższa prędkość, tym mycie zębów jest skuteczniejsze. Szczoteczka jest wtedy wstanie wyszczotkować dokładniej i więcej.

Duża prędkość pozwala także na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni międzyżebrowych.

Nie trzeba się też martwić o dziąsła. Włoski okrągłych końcówek są na tyle delikatne, że działa są przez nie masowane, co wpływa korzystnie na ich stan. Należy jednak uważać, by szczoteczkę nie dociskać zbyt mocno. Wyższe modele wyposażone są w czujnik, który się zaświeci, jeżeli nacisk na żeby będzie zbyt mocny.

Szczoteczki elektryczne mają kil rodzajów ruchów:

  • Ruchy pulsacyjne, który polega na ruchu końcówki do przodu i do tyłu, co daje bardzo dobre rezultaty w ścieraniu płytki nazębnej,
  • Ruchy rotacyjne, inaczej mówiąc obrotowe. Dzięki temu możliwe jest czyszczenie zębów w dwóch płaszczyznach,
  • Ruchy oscylacyjne – końcówka z włosiem obraca się na w prawo i w lewo,
  • Ruchy oscylacyjno-pulsacyjne, to połączenie dwóch wyżej wymienionych ruchów. Dociskanie i ścieranie płytki nazębnej jednocześnie, często pojawia się pod nazwą „System 3D”,
  • Ruchy oscylacyjno-rotacyjne, połączenie tych dwóch ruchów uznaje się za najdokładniejszy.

 

Szczoteczki elektryczne są bardzo popularne, dzięki wielu rodzajom obrotowych końcówek, które można kupić w większości sklepów i Internecie. Za korzyść idzie również ich cena. Dobre najtańsze modele zaczynają się już od 100 zł.

Zobacz więcej szczoteczek elektrycznych

 

 

Szczoteczki soniczne

Końcówki szczoteczek sonicznych przypominają te tradycyjne, jednak jest w stanie poruszać się góra dół z prędkością nawet 4200 razy na minutę. Szczoteczki tego typu myją żeby w sposób zalecany przez stomatologów, czyli poprzez „wymiatanie”. Wyższe modele emitują fale dźwiękowe, które pozwalają na dokładniejsze wymycie szczeliny między zębowej. Ten tym szczoteczek nazywa się ultradźwiękowych

 

Zobacz więcej szczoteczek sonicznych

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *